Aukso dirbiniai

Aukso dirbinių priežiūraJuos gadina prakaitas, riebalai, kosmetinės priemonės. Nuo prakaito jie tamsėja, nuo kosmetikos (ypač nuo kremų, kuriuose yra gyvsidabrio) pasidengia baltomis dėmėmis ir suyra. Todėl nusiėmę papuošalus sausai nuvalome flanele, zomša, bet ne medvilne. Valome kiekvienąkart, jei tik palaikėme rankose, kad nuvalytume drėgnus ir riebius pirštų pėdsakus.

Retkarčiais patriname etilo ar denatūruotu spiritu. Paprasčiausia valymo priemonė – dantų pasta. Ja ištepamas papuošalas ir poliruojama flanele.

Labai nešvarius papuošalus pamerkiame į šiltas pamuiles su trupučiu geriamosios sodos ir atsargiai triname minkštu dantų šepetėliu, ypač kruopščiai – užsegimų vietas. Grandinėles geriausia plauti buteliuose nesmarkiai plakant, kad nešvarumai lengviau nusivalytų. Išplauti gaminiai perskalaujami šiltu vandeniu, j kurį įpilta denatūrato arba etilo spirito. Džioviname susuktus į šiltą rankšluostį. Išdžiovintus sudrėkiname citrinos sultimis ir poliruojame minkštu audiniu.

“Didžiajam” aukso gaminių valymui naudojame šiltą chlorkalkių, geriamosios sodos, druskos ir vandens tirpalą (3:3:1:20). Paskui perplauname šiltame vandenyje su soda (1 šaukštelis sodos – 1 1 vandens), džioviname susuktą į minkštą audinį ir nublizginame minkšta skiaute. Tirpalas ilgai negenda. Jis laikomas stikliniame flakonėlyje su stikliniu kamščiu, pvz., kvepalų buteliuke.

Kad auksiniai daiktai blizgėtų, jie valomi etilo spiritu, degtine, odekolonu, paskui atsargiai trinami išplaktu kiaušinio baltymu.

Dar galima tokius gaminius plauti pamuilėse su trupučiu geriamosios sodos bei amoniako. Paskui reikia išskalauti, išdžiovinti ir nupoliruoti flanele.

Beje, labai blizga papuošalai, pamirkyti saldžiame vandenyje.

Paauksuoto metalo gaminiai valomi terpentinu arba etilo spiritu, dantų milteliais arba druska, ištirpinta acto, citrinos rūgšties tirpale. Perskalaujame, blizginame minkštu audiniu, apibarstytu talku.

Paauksuotų gaminių plovimui tinka šiltos pamuilės su amoniaku.

Šie gaminiai, ypač paveikslų rėmai, vėl blizgės, jeigu patrinsime juos svogūno griežinėliu ir nupoliruosime minkštu audiniu. Labai patamsėjusius gaminius atsargiai valome balinimo priemonės ir kiaušinio baltymo mišiniu (1 šaukštas – 1 baltymas).

Pramoninė priemonė – “Ametistas”. Nenaudojame abrazyvų turinčių priemonių!

Parengta pagal www.valdopatarimai.lt